اطلاعات خود را برای ساختن حساب کاربری وارد کنید
captchaImage
با ایجاد اکانت در سایت ما قوانین سایت را می پذیرید.
برای وارد شدن نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید
نمایش
به خاطر بسپار

تامین مالی طرح های پژوهشی

تامین مالی طرح های پژوهشی

محیط زیست ما به شدت دچار بحران شده، هوا روز به روز آلوده تر، چاه ها هر روز کم آب تر، معیشت خیلی از ما هر روز سخت تر، بیماری ها بیشتر و بیشتر، زیستگاه ها هر روز کوچکتر و تنوع زیستی کمتر و کمتر می شه. هر روز اخبار آلودگی، نشست زمین، سیل، بیابانزایی و هشدارهای کارشناسان در مورد انقراض گونه های ارزشمند رو می شنویم، و با خودمون می گیم، چطور؟ چرا کار به اینجا رسید؟ چرا مدیران درست مدیریت نمی کنن؟
این سوال جوابای زیادی داره. عوامل زیادی مثل قطعات پازل کنار هم اومدن و باعث این بحران شدن. ما سعی داریم مشکل یکی از این تکه های پازل رو رفع کنیم. و اونم چیزی نیست جز "نبود دانش و داده ی کافی" که مربوط می شه به تکه ی پژوهش پازل.
خب، چرا این تکه از پازل رو انتخاب کردیم؟ جواب سادست، چون مدیریت سیستم های محیط زیستی کار ساده ای نیست و اول از همه به خاطر پیچیده بودن سیستم ها به دانش و داده های زیادی احتیاج داره، چیزایی که با پژوهش و مطالعه به دست میاد. همونطور که همه ما خوب می دونیم، بدون داشتن داده مدیریت محیط زیست بر پایه ی حدسیاته و عملا ناکارآمد می شه.
حالا ممکنه بپرسید که، مگه ما کم دانشگاه و پژوهشکده و فارغ التحصیل در ایران داریم؟ چطور دانشمون کمه؟ کافیه این سوال رو از یکی از پژوهشگرها بپرسید، اونا هم اولین جوابی که به شما می دن، نبود حمایت مالیه. سال هاست که چشم پژوهشگرهای ما، دانشجوها و فارغ التحصیل ها به دولت و صندوق های بین المللیه، طرح های پژوهشی زیادی هرساله توی صف انتظار حمایت مالی دارن روی هم جمع می شن، طرح هایی که هیچ وقت ممکنه شروع هم نشن. شمار این طرح ها خیلی زیاده، شمار ایده های پژوهشی ای که در نطفه با ناامیدی خفه شدن هم ازون بیشتر.
فکرشو بکنید، اگه تمام این ایده ها و طرح ها به انجام می رسید، ما الان چقدر جلو بودیم، اصلا ممکن بود با خیلی از این بحران ها هیچ وقت مواجه نشیم، و چه افتخاری بود برای ما که می تونیم محیط زیستمون رو حفظ کنیم، چه سرمایه هایی که لازم نبود خرج پیامد های تخریب محیط زیست کنیم.
اما هنوز هم دیر نشده، می شه کاری کرد، می گن جلوی ضرر رو هر وقت بگیری منفعته.
می پرسین چکار کنیم؟ ما به شما می گیم، رویه رو باید تغییر بدیم.
بودجه ی دولت برای طرح های پژوهشی در حوزه ی محیط زیست کمه، دسترسی به صندوق های بین المللی هم محدود و خیلی سخته. ما یه روش تامین مالی جدید رو به شما معرفی می کنیم، کراودفاندینگ یا همون تامین مالی جمعی، روش جدیدی از تامین مالی که در اون اجتماعی از مردم و سرمایه گذاران از طرح ها حمایت می کنن. روشی که با کمک اون دیگه لازم نیست طرح های پژوهشی در صف طولانی و همیشگی انتظار فراموش بشن. دانش پیشرفت می کنه، فرهنگسازی می شه و جلوی بحران های بیشتر و پیامدهاشون راحتتر گرفته می شه.
ما معتقدیم ایجاد بستری برای تامین مالی طرح های پژوهشی می تونه به حفظ محیط زیست و تحقق هرچه بیشتر توسعه ی پایدار کمک کنه، و به دنبالش ما و آیندگانمون زندگی بهتری داشته باشیم.
تیم زیما از امروز این بستر رو در اختیار پژوهشگران و دانشجوها قرار می ده.
اگر می خواین بدونین شرایط چیه و چه طرح هایی می تونن از پلتفرم زیما استفاده کنن، کافیه با ما تماس بگیرین تا راهنماییتون کنیم.

تامین مالی و حفاظت محیط زیست 

نظرات