اطلاعات خود را برای ساختن حساب کاربری وارد کنید
captchaImage
با ایجاد اکانت در سایت ما قوانین سایت را می پذیرید.
برای وارد شدن نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید
نمایش
به خاطر بسپار

دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسان‌ها

دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسان‌ها
مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی اعلام کرد: شعار امسال روزجهانی پرندگان مهاجر «دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسان‌ها» است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی با اعلام اینکه شعار روز جهانی پرندگان «دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسان‌ها» است گفت: شعار روز جهانی پرندگان مهاجر هر سال شعار بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می‌شود.

مجید خرازیان مقدم افزود: به منظور افزایش توجه جهانی به مقوله پرندگان مهاجر و اهمیت آن، توافقنامه پرندگان مهاجر آبزی آفریقا-اوراسیا از سال ۲۰۰۶ میلادی اقدام به برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر کرده و مراسم بزرگداشت آن در بسیاری کشورها برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه روز جهانی پرندگان مهاجر درسال جاری روز ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ (۱۰ مه ۲۰۱۷) است، افزود: در هر سال شعار بر روی هدف و عنوان به خصوصی متمرکز می‌شود و شعار سال ۲۰۱۷ میلادی «دنیای سالم برای پرندگان مهاجر و انسانها» است.

مقدم یادآور شد: شعار ویژه این روز در سالهای قبل به شرح زیر در نظر گرفته شده بود:

سال ۲۰۰۶: پرندگان مهاجر هم اکنون به کمک ما نیازمندند.

سال ۲۰۰۷: پرندگان مهاجر و تغییرات آب و هوایی

سال ۲۰۰۸: پرندگان مهاجر- پیام آوران تنوع زیستی

سال ۲۰۰۹: پرندگان مهاجر و موانع مهاجرت

سال ۲۰۱۰: پرندگان مهاجردرمعرض خطرانقراض رانجات دهیم. همهٔ گونه هامورد توجه هستند.

سال ۲۰۱۱: تغییرات در کاربری اراضی از دید یک پرنده

سال ۲۰۱۲: پرندگان مهاجر و مردم، با یکدیگر در طول زمان

سال ۲۰۱۳: شبکه سازی برای پرندگان مهاجر

سال ۲۰۱۴: مقصدهای مسیرهای پروازی: پرندگان مهاجر و گردشگری

سال ۲۰۱۵: انرژی، با دیدگاه حمایت از پرندگان

سال ۲۰۱۶ … و چه وقت سکوت آسمان را فرا می‌گیرد؟ شکار، صید تجارت غیرقانونی پرندگان را پایان دهیم.

مقدم با بیان اینکه برگزاری مراسم به مناسبت روز پرندگان مهاجر به منظور ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر بسیار با اهمیت است، افزود:سایر اهدافی که از برگزاری مراسم در این روز می‌توان انتظار داشت این است که مسؤولان کشورها، سازمان‌های مردم نهاد، باشگاه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و … در سراسر دنیا فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را طراحی و اجرا کنند تا ضمن افزایش آگاهی عمومی، به حفاظت از این پرندگان و زیستگاه آنان کمک شود.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های روز جهانی پرندگان مهاجر درسرتاسر دنیا بسیار متنوع و گسترده بوده و در کشور ما نیز با برنامه‌ریزی هدفمند می‌تواند به صورت ابتکاری انجام گیرد.

مقدم خاطر نشان کرد: ترجمه، چاپ و توزیع پوستر روز جهانی پرندگان مهاجر به زبانهای فارسی و انگلیسی، برگزاری جشنواره‌های متنوع مرتبط با پرندگان، فعالیتهای آموزشی: سمینار، کارگاه، تکثیر بروشور و جزوات آموزشی، اجرای فعالیتهای پرنده بینی درمناطق مناسب، برگزاری مسابقات نقاشی، مقاله نویسی، استفاده از رسانه‌های گروهی (رادیو، تلویزیون و …) جهت اطلاع‌رسانی و آموزش عموم مردم پاره‌ای از اقدامات در بزرگداشت روز جهانی پرندگان است.

وی افزود: اقدامات انجام شده توسط تمام کشورهای برگزار کننده و همچنین موارد آموزشی و چاپی در ارتباط با روز جهانی پرندگان مهاجر از طریق سایت مربوطه به آدرس ذیل www.worldmigratorybirdday.org قابل دریافت می‌باشد.

مقدم اظهار داشت: ممانعت از شکار پرندگان، حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، مد نظر قرار دادن راهکارهای اجرایی توسعه پایدار جهت کاهش اثرات سوء بر زیستگاه‌های پرندگان، لزوم اجرای طرحهای ارزیابی زیست‌محیطی در مناطق مهم تجمع پرندگان و یا مسیرهای اصلی پروازشان، طراحی و ساخت تأسیسات و تجهیزات تولید انرژی بنحوی که آسیب کمتری برای پرندگان داشته باشند، برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه‌های آنان مؤثر است.

وی افزود: همچنین کاهش فرکانس چراغهای چشمک زن اطراف برجها، حذف چراغهای غیرضروری، عدم استفاده از شیشه‌های رفلکس، ساخت سازه‌های جدید خارج از مسیرمهاجرت و محل تجمع پرندگان خصوصاً گونه‌های در معرض خطر و پرندگان شکاری می‌تواند برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه‌های مؤثر است.

مقدم یادآور شد: UNDP, CMS, Sustainable Development GOALS, AEWA ازاعضا و حامیان بین‌المللی روز جهانی پرندگان مهاجر در سال جاری است.

نظرات

خبرهای مرتبط